Grupa mijlocie “Steluțele mării” desfășoară activități într-un proiect etwinning intitulat  “IMAGINE, PRODUCE FROM NATURE” , creat de școala Maltepe Anaokulu din Turcia,  alături de parteneri din Turcia, Croația și Grecia.
Scopul acestui proiect este maximizarea creativității și productivității copiilor preșcolari în activitățile desfășurate folosind materiale din natură.
Materialele naturale au fost întotdeauna interesante și intrigante pentru copii. Timp de un an, preșcolarii noștri își vor demonstra productivitatea în artă, matematică, știință, jocuri, în bucătărie și activități muzicale, folosind materiale din  natură. Cu toate acestea, vom forma generații care iubesc, protejează și respectă natura.
În luna noiembrie ne-am demonstrat abilitățile culinare. Am pus murături, am realizat frigărui din fructe și am făcut prăjituri.
%d bloggers like this: